معرفی موتور بازی سازی Unreal Engine 5

Unreal Engine یک موتور بازی سازی است که توسط شرکت آمریکایی Epic Games طراحی و توسعه داده می شود. این موتور بازی سازی موفق شد در سال 2014 عنوان “موفق ترین موتور بازی ویدیویی” توسط رکوردهای جهانی گینس را کسب کند. در نسل جدید این موتور بازی سازی یعنی Unreal Engine 5 دستیابی به تصویرسازی واقع‌گرایانه دقیقا مشابه با فیلم CG ( 3D یا همان Computer Graphic) و زندگی واقعی امکان پذیر شده است و شرکت اپیک گیمز عنوان کرده است که میخواهد آن را از طریق ابزارهای پرکاربرد و کتابخانه های محتوا در دسترس تیم های توسعه قرار دهد.

نسل جدید این موتور بازی، حاوی دو فناوری اصلی جدید به نام های Nanite و Lumen است که در ادامه به توضیح آنها خواهیم پرداخت.

فناوری Nanite

هندسه مجازی سازی شده Nanite هنرمندان را قادر می‌سازد تا جزئیات هندسی را به همان وضوح چشم ببینند. نانیت سیستم جدید هندسه مجازی موتور Unreal Engine 5 است که از قالب جدید مش داخلی و فناوری رندر برای ارائه جزئیات در مقیاس پیکسل و اجسامی با تعداد بالا استفاده می‌کند این رندر گرافیکی همچنین سرعت پردازش اطلاعات را نیز افزایش می‌دهد. تنها تفاوتی که بین نوشتن محتوا برای نانیت با قالب جدید مش داخلی و نوشتن آن با مش های سنتی وجود دارد این است که مثلث های بیشتری را نسبت به هندسه سنتی کنترل می‌کند.

Unreal_Engine5_3

هندسه Nanite در لحظه جریان یافته و مقیاس بندی می شود، بنابراین دیگر اختصاص شمارش چند ضلعی، اختصاص حافظه چند ضلعی یا اختصاص شمارش طراحی به صورت از پیش تعریف شده وجود ندارد و همچنین دیگر نیازی به گذاشتن جزئیات در نقشه های عادی یا دستی توسط نویسنده نخواهد بود، به همین دلایل هیچ افت کیفیتی به وجود نمی آید.

فناوری Lumen

Lumen یک سیستم نور پردازی پویا در Unreal Engine 5 است که بلافاصله به تغییرات صحنه واکنش نشان داده و نور را تغییر می‌دهد. با استفاده از این فناوری می‌توان صحنه های پویا و باورپذیرتری ایجاد کنید، به عنوان مثال برای تغییر زاویه خورشید در زمان روز، روشن کردن چراغ قوه، یا ایجاد سوراخ در سقف و یا نور غیر مستقیم می‌توان از این سیستم استفاده کرد.

با استفاده از Lumen، دیگر نیازی به مدیریت نور نقشه و صبر کردن برای آماده شدن light map یا گذاشتن محلی برای انعکاس تصاویر نخواهید داشت. شما به راحتی می‌توانید چراغ هایی را در ویرایشگر Unreal وارد کرده و ویرایش کنید و دقیقا همان نوری را ببینید که در زمان نمایش بازی روی کنسول اجرا می شود.

Unreal_Engine5_2

جدول زمانی Unreal Engine 4 و 5

در حال حاضر Unreal Engine 4.25 از سیستم عامل های کنسول نسل بعدی سونی و مایکروسافت پشتیبانی می‌کند و اپیک گیمز نیز در حال همکاری با ناشرهای بازی و تولیدکنندگان کنسول و ده ها سازنده دیگر است که از موتور Unreal Engine 4 برای ساخت بازی های نسل بعدی استفاده می‌کنند.

طبق گفته مهندسان اپیک گیمز توسعه دهندگانی که اکنون با موتور Unreal Engine 4 توسعه بازی خودشان را شروع کرده اند می‌توانند پس از اتمام کار، پروژه های خود را به موتور آنریل 5 منتقل کنند. این شرکت بازی Fortnite را که با موتور Unreal4 ساخته شده است، در هنگام راه اندازی بر روی کنسول های نسل بعدی عرضه خواهد کرد و با توجه به تعهد خود برای اثبات ویژگی های پیشرو در صنعت از طریق تولید داخلی، بازی را به موتور Unreal Engine 5 در اواسط سال 2021 منتقل خواهد کرد.

حق امتیاز موتور Unreal از درآمد 1 میلیون دلاری بازی اول صرف نظر کرد

شما می توانید موتور Unreal را برای ساخت بازی ها بصورت رایگان دانلود و استفاده کنید اما از این به بعد، از حق درآمد ناخالص 1 میلیون دلاری شما سلب می شود. شرایط جدید مجوز موتور Unreal تا 1 ژانویه سال 2020 طبق گذشته بود که این شرایط نسبت به سایر مدل های مجوز موتور بازی سازی به سازندگان بازی برتری بی‌سابقه ای می‌دهد.

دسترسی زودهنگام به موتور Unreal Engine 5

نسخه Early Access این موتور بازی سازی اکنون در دسترس است. در حالیکه هدف نهایی این شرکت از ساخت موتور آنریل 5 استفاده در تمام صنایع برای ارائه محتوا و تجربیات خیره کننده در لحظه است اما این نسخه مختص توسعه دهنگان بازی درنظر گرفته شده است تا بتوانند برای آزمایش ویژگی ها، در عصر جنگ و خون ریزی زندگی کنند! و نمونه سازی اولیه بازی های بعدی خودشان را شروع کنند.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید