توسعه نرم افزارهای تحت وب

توسعه نرم افزارهای تحت وب

نرم افزارهای تحت وب می توانند جایگزین مناسبی برای نرم افزارهای بومی مبتنی بر ویندوز باشند و دسترسی ساده تر و راحت تر شما به برنامه های مورد نیاز کسب و کارتان را در سریعترین حالت فراهم کنند.

آنها کاملاً انعطاف پذیر بوده و تقریباً از هر دستگاه یا مرورگری می توانید به آنها دسترسی داشته باشید، به همین علت امروزه اکثر شرکت های ارائه دهنده نرم افزارهای تجاری، برنامه نویسی و توسعه نرم افزارهای تحت وب را اولویت اول خود قرار داده اند.

نرم افزارهای تحت وب چیست؟

به زبان ساده نرم افزارهای تحت وب همان برنامه های کاربردی هستند که به جای نصب مستقیم و جداگانه بر روی کامپیوتر هر کاربر به صورت مجتمع در سرورهای ابری و مجازی در بستر اینترنت و یا سرورهای شرکت یا سازمان نصب و راه اندازی می شوند و از طریق اینترنت و یا یک شبکه محلی داخلی میتوانند به کاربران خدمات دهد.

این برنامه ها به سادگی از طریق یک مرورگر وب و از هر دستگاهی قابل دسترس هستند و برای استفاده از آنها نیاز به ابزار خاص دیگری وجود ندارد، به همین دلیل در سال های اخیر توسعه نرم افزارهای تحت وب به عنوان یک راه حل مناسب و قابل اعتماد برای طیف وسیعی از مشاغل، از تجارت الکترونیکی گرفته تا بانکداری، سرگرمی، آموزش و بسیاری از کسب و کارهای دیگر مورد استفاده قرار میگیرد.

مزایای توسعه نرم افزارهای تحت وب

  • سهولت دسترسی کاربران تنها از طریق مرورگر
  • قابلیت اجرا بر روی انواع دستگاه های کامپیوتر دسکتاپ، لپ تاپ، موبایل، تبلت و گجت های دارای مروگر با سیستم عامل های مختلف
  • در صورت استفاده از بستر اینترنت قابلیت دسترسی کارمندان یا مشتریان به نرم افزار از سراسر جهان وجود خواهد داشت (قابلیت دورکاری به سادگی فراهم است)
  • کاهش هزینه های سازمان و شرکت ها به دلیل استفاده از یک نسخه نرم افزار واحد
  • امکان دریافت گزارشات و مشاهده وضعیت برای شما به صورت 24 ساعت از طریق اینترنت در دسترس خواهد بود
  • امکان بروزرسانی ساده تر نرم افزارهای تحت وب در هنگام ارائه نسخه های جدید به دلیل یکپارچه بودن
  • در صورت استفاده از سرورهای مجازی و ابری بر روی اینترنت امنیت اطلاعات شما در مقابل انواع آسیب ها مانند سرقت، آتش سوزی، معیوب شدن سخت افزار و … بیشتر خواهد بود
توسعه نرم افزارهای تحت وب

تفاوت وب سایت با نرم افزارهای تحت وب

به طور کلی می توان گفت وب سایت ها معمولا از تعدادی صفحات وب بهم پیوسته تشکیل شده اند که در مقایس جهانی تحت یک نام دامنه (Domain) و به صورت عمومی قابل دسترس هستند. طراحی وب سایت عموما برای معرفی یک سازمان، شرکت، شخص و یا معرفی خدمات یک مجموعه کاربرد دارد.

یک برنامه تحت وب، نرم افزار یا برنامه ای پویا است که برای پیشبرد اهداف مشخصی طراحی و برنامه نویسی می شود و در عین حال میتواند محدود به کاربران خاصی مانند کارمندان یک سازمان یا شرکت، دانشجویان یک موسسه اموزشی، مشتریان یک بانک و دیگر موارد باشد.

در جدول زیر مقایسه وب سایت و نرم افزارهای تحت وب در بعضی پارامترهای عمومی صورت گرفته است.

پارامترنرم افزار تحت وبوب سایت
محدودیت کاربرانبرای تعامل با کاربر نهایی طراحی شده است.برای عموم بازدیدکنندگان قابل دسترس است.
تعامل کاربرانکاربر محتوای صفحه را مطالعه میکند و داده های مورد نیاز را ایجاد یا ویرایش میکند.کاربر می تواند محتوای تصویری و متنی را مطالعه کند، اما بر عملکرد آن تأثیر نمی گذارد.
احراز هویتبرنامه های وب به احراز هویت احتیاج دارند، زیرا خدمات خاصی را ارائه می دهند.احراز هویت برای وب سایت ها اجباری نیست. کاربر ممکن است برای دریافت بروزرسانی منظم یا دسترسی به گزینه های اضافی درخواست ثبت نام کند.
پیچیدگیدر مقایسه با وب سایت پیچیده تر است و نیاز به تخصص و آموزش پیش نیاز دارد.اطلاعات جمع آوری شده و مشخصی را در یک صفحه خاص نمایش می دهد و معمولا ساده و قابل درک است.
بروزرسانینیاز به سورس کد و تیم برنامه نویسی و دانش فنی بالا دارد.توسط اپراتور سایت و با دانش فنی کم امکان پذیر است.