IoT و 5.5G هدف جدید هوآوی Huawei در مسیر جدید

با ادامه روند تحریم های آمریکا، هوآوی (Huawei) در حال دور شدن از تکنولوژی تلفن های هوشمند و زیرساخت های آنها است. رهبران سلسله هوآوی فکر می‌کردند بایدن آنها را نجات خواهد داد به همین دلیل، احتمالا در 21 نوامبر زمانی که دونالد ترامپ ریاست جمهوری را به جوبایدن از دست داد؛ در دریاچه 127 هکتاری جنوب چین در شهر دونگوان جشن بزرگی بوده است. به راحتی می‌توان تشویق 25000 کارمند هوآوی را تصور کرد!

هوآوی بیش از دو سال است که تحت تحریم اقتصادی ایالات متحده قرار گرفته است که این تحریم ها توانایی این شرکت در تهیه، طراحی و ساخت تلفن های هوشمند را تحت تأثیر جدی قرار داده است. چطور مدیران هوآوی منتظر پایان تحریم های شرورانه ای بودند که آرمانهای هوآوی را در اتحاد اطلاعاتی پنج چشم (استرالیا ، کانادا ، نیوزلند ، انگلیس و ایالات متحده) فلج کرده بود. در واقع، مشکلات هوآوی در دوران ریاست جمهوری بایدن، با حفظ تحریم های فلج کننده، حتی بیشتر هم شده است.

کمیسیون ارتباطات فدرال تأیید کرد که تجهیزات و خدمات هوآوی هنوز تهدیدی برای امنیت ملی تلقی می‌شود. هوآوی همچنان در میان پنج شرکت چینی است که ارائه تجهیزات مخابراتی به آنها ممنوع هستند (این شرکت ها عبارتند از ZTE و Hytera Communications و Hangzhou Hikvision Digital Technology و Dahua Technology) به همین دلیل در اوایل ماه آپریل زمانی که هوآوی در اجلاس جهانی تحلیلگران اعلام کرد که در حال سرعت بخشیدن به استراتژی 1 + 8 + N برای توسعه رایانه های شخصی، تلویزیون، صدا، ساعت و محصولات سفر هوشمند است، برای کسی تعجب آور نبود.

نرم افزار

Huawei تلاش خواهد کرد بیشتر به یک شرکت قدرتمند در زمینه توسعه نرم افزار و برنامه تبدیل شود که با بهبود برقراری اینترنت 5.5G امکان پیشرفت در زمینه هایی مانند طراحی هوشمند خودرو و یافتن راه حل های انرژی سبز را فراهم کند. Marta Pinto، مدیر تحقیقات IDC می‌گوید: “من فکر می‌کنم این ادامه استراتژی است و خللی ایجاد نمی‌کند.”

ضرر و زیان در بخش تلفن های هوشمند و افزایش احتمالی آن برای تجارت شبکه تا الان بیش از حد سنگین بوده است. بنابراین آنها مجبور شدند برای راه اندازی سیستم عامل جدید تلاش کنند، و از آنجا که چین گوگل ندارد، آنها راهکار جدیدی را در استراتژی 1 + 8 + N برای توسعه یک اکوسیستم کامل با بیشترین بهره از بازار موجود را یافتند.

هوآوی از سال 2012 روی فناوری ارتباطات پیشرفته اتومبیل کار کرده است. اما در سال 2018، تصمیم گرفت دیگر روی وسایل نقلیه با مارک هوآوی کار نکند بلکه سیستم هایی را برای تولیدکنندگان خودرو توسعه دهد.

یک نتیجه از ابتکار عمل 1 + 8 + N اتحاد با شرکت وسایل نقلیه الکتریکی چین، SERES برای توسعه سیستم جدیدی در زمینه خودران های الکتریکی بوده است. سیستم خودران سه در یک Huawei در اتومبیل الکتریکی SERES SF5 نصب می‌شود که دارای برد الکتریکی 180 کیلومتر مسافت برای استفاده روزانه شهری و بیش از 1000 کیلومتر در حالت برد طولانی است. این فناوری در فروشگاه های شاخص هوآوی در سراسر چین در دسترس خواهد بود.

توسعه سرعت اینترنت

در این اجلاس، مدیر موسسه تحقیقات استراتژیک هوآوی، William Xu در مورد توسعه سرعت اتصال معمول 10 گیگابایت بر ثانیه و افزایش 100 برابری قدرت محاسبات و ذخیره سازی صحبت کرد. وی گفت، اینها عناصر سازنده 5.5G برای اتصال میلیون ها دستگاه متنوع به IoT خواهند بود. وی ضمن تعریف استاندارد جدید 5.5 ، به تحلیلگران گفت که هوآوی تلاش خواهد کرد تا امسال به چندین طرح استراتژیک دست یابد.

این موارد شامل متنوع سازی و بهینه سازی سبد محصولات هوآوی برای تقویت انعطاف پذیری در تجارت و فناوری تحقیقاتی است که باعث کاهش مصرف انرژی و همچنین ایجاد مراکز داده سبز و سرمایه گذاری در اجزای بیشتر برای وسایل نقلیه هوشمند و نرم افزار رانندگی مستقل می‌شود.

Xu گفت: ” تا سال 2030، صدها میلیارد اتصال در سراسر جهان وجود خواهد داشت. ” سرعت باند پهن 10 گیگابایت بر ثانیه برای هر کاربر در دسترس خواهد بود. ما شاهد افزایش 100 برابری قدرت محاسبات و ظرفیت ذخیره سازی خواهیم بود.

بیش از 50 درصد انرژی از طریق منابع تجدید پذیر تأمین می‌شود. فناوری هایی که تولید، انتقال، پردازش و استفاده از اطلاعات و انرژی را تأمین می‌کنند، نیاز به تکامل دارند.

william_xu

اینترنت اشیا (Internet of things) IoT

Xu گفت که 5G امکان اتصال همه چیز را به اینترنت فراهم می‌کند، اگرچه هنوز نمی‌تواند از همه سناریوهای مختلف IoT پشتیبانی کند. به عنوان مثال، برنامه های کاربردی اینترنت اشیا (IoT) صنعتی به پهنای باند با uplink بالا، تاخیر کم و قابلیت اطمینان نیاز دارند. وسایل نقلیه خودران نیاز به ارتباطات و قابلیت های سنجش دارند.

Xu افزود این به معنای این است كه برای اتصال هوشمند امور به رویكردهای دیگری نیز نیاز است: «ما به سناریوی جدید دیگری، ارتباط و سنجش هماهنگ نیاز داریم. 5.5G باید این سه سناریو جدید را پوشش دهد که در حال حاضر تحت پوشش 5G نیستند: uplink بالا در اینترنت باند پهن (UCBC) ، RTBC و HCS. آنها با هم ما را فراتر از اتصال همه چیز به اینترنت سوق می‌دهند، و اتصال هوشمندانه همه چیز را امکان پذیر خواهند کرد.

منبع خبر