اینترنت 5G: سرعت، مزایا و عملکرد

نسل پنجم شبکه تلفن همراه یا اینترنت 5G چیست؟

5G نسل جدید شبکه تلفن همراه است که بعد از شبکه های ارتباطی 4G ،3G ،2G ،1G پنجمین نسل از استاندارد جهانی wireless محسوب می‌شود. شبکه 5G به واسطه طراحی خاص خود می تواند همه چیز مثل ماشین ها، اشیاء و دستگاه ها را به یکدیگر متصل کند!

حداقل سرعت یک گیگابیت بر ثانیه برای هر کاربر، تاخیر فوق العاده کم، قابلیت اطمینان بیشتر، ظرفیت شبکه وسیع تر و افزایش در دسترس بودن فقط بخش کوچکی از مزایای شبکه و اینترنت 5G محسوب می شود که می تواند با عملکرد و بازده بیشتر در فناوری ارتباط بیسیم، پیشرفت روزافزون صنایع، اقتصاد و کسب و کارهای مختلف در جهان را به همراه داشته باشد.

what is 5g

تفاوت بین نسل های قبلی شبکه های تلفن همراه و 5G

نسل های قبلی شبکه های تلفن همراه 1G ، 2G ، 3G و 4G هستند.

  • نسل اول – 1G : در سال 1980 صدای آنالوگ را تحویل داد.
  • نسل دوم – 2G : اوایل دهه 1990، 2G صدای دیجیتال را معرفی کرد (به عنوان مثال دسترسی چندگانه CDMA- Code Division).
  • نسل سوم – 3G : اوایل دهه 2000، 3G داده تلفن همراه را به ارمغان آورد (به عنوان مثال CDMA2000).
  • نسل چهارم – 4G LTE : در سال 2010، 4G LTE دوران پهنای باند موبایل را آغاز کرد.

4G ،3G ،2G ،1G همگی به شبکه و اینترنت 5G که برای ایجاد ارتباطی بهتر از گذشته ایجاد شده است؛ منتهی شدند. این فناوری جدید با توانایی و ظرفیت بیشتری که دارد می‌تواند تجربه ها و خدمات جدیدی را برای کاربران نسل جدید فراهم کند.

شبکه و اینترنت 5G با سرعت بالا، قابلیت اطمینان برتر و تأخیر ناچیز، سیستم تلفن همراه را به قلمروهای جدیدی گسترش خواهد داد. این فناوری می تواند بدون شک بر روی انواع صنایع تاثیر گذار باشد و مواردی مانند حمل و نقل ایمن تر، مراقبت های بهداشتی از راه دور، کشاورزی دقیق، تدارکات دیجیتالی و صدها مورد دیگر را که در زمانی نه چندان دور به علت فناوری ارتباطی ضعیف ناممکن به نظر می رسید به واقعیت تبدیل کند.

5G چگونه و چه زمانی بر اقتصاد جهانی تأثیر می گذارد؟

بدون شک اینترنت 5G رشد اقتصادی جهان را افزایش می‌دهد.

با مطالعات زیادی که در مورد تاثیر شبکه و اینترنت 5G بر اقتصاد جهانی صورت گرفته است، محققان دریافتند این شبکه ارتباطی تا سال 2035 میلادی در سراسر جهان طیف گسترده ای از صنایع را پشتیبانی می‌کند و کالاها، خدمات و کسب و کارهای اینترنتی به ارزش بالغ بر 13.1 تریلیون دلار را امکان پذیر خواهد ساخت. این نسل جدید شبکه تلفن همراه نسبت به نسل های قبلی خود در صنعت و اقتصاد تاثیر بسیار بیشتری خواهد گذاشت و فراتر از نسل های قبلی در صنایعی مثل صنعت خودرو گسترش خواهد یافت.

این مطالعه همچنین نشان داد که زنجیره ارزش 5G (شامل OEM ها، اپراتورها، سازندگان محتوا، توسعه دهندگان برنامه و مصرف کنندگان) به تنهایی می‌تواند تا 22.8 میلیون شغل را پشتیبانی کند به عنوان مثال می‌تواند بیش از یک شغل برای هر نفر در پکن چین که شهری بسیار پرجمعیت است، ایجاد کند. همچنین اپلیکیشن های زیادی نیز وجود دارند که در آینده معرفی خواهند شد. در نهایت باید گفت: تنها زمان نشان می‌دهد که “اثر 5G” در اقتصاد چقدر خواهد بود.

5G در چه مواردی استفاده می‌شود؟

به طور کلی، این فناوری جدید در سه نوع اصلی خدمات یعنی اتصال پهنای باند تقویت شده موبایل، ارتباطات آنی مهم و اینترنت اشیا به خدمت گرفته خواهد شد. شاید یکی از قابلیت های این شبکه نسل جدید سازگاری آن با فناوری های آینده باشد به عبارتی انعطاف پذیری آن در پشتیبانی از سرویس هایی که در آینده ایجاد خواهند شد و امروز برای ما ناشناخته هستند!

پهنای باند موبایل پیشرفته
شبکه نسل 5 علاوه بر این که تلفن های هوشمند ما را کاربردی تر از پیش می‌کند، می‌تواند تجربه فناوری های جدید مثل VR (واقعیت مجازی) و AR (واقعیت افزوده) را با سرعت داده سریع تر، نرخ داده یکنواخت تر، تأخیر کمتر و هزینه کم در بیت را به همراه داشته باشد.

ارتباطات آنی مهم
شبکه و اینترنت 5G به سادگی می تواند صنایع مختلف را با ارتباطاتی قابل اطمینان و با تأخیر کم مانند کنترل از راه دور یک وسایل نقلیه و یا استفاده در نیازهای پزشکی مانند عمل های جراحی از راه دور، کاملا دگرگون کند.

اینترنت اشیا (IoT)
با سرعت بالای اینترنت 5G می توان به اتصال یکپارچه تعداد زیادی از سنسورهای تعبیه شده در اشیاء و داشتن یک ارتباط پایدار با آنها دست پیدا کرد. این عمل از طریق کاهش نرخ داده و ارائه راه حل های اتصال بسیار کم هزینه انجام خواهد شد.

اینترنت 5G

سرعت 5G چقدر است؟

اینترنت 5G می‌تواند حداکثر 20 گیگابیت بر ثانیه بر اساس مقررات IMT-2020 سرعت داشته باشد.

به عنوان مثال مودم Qualcomm Snapdragon X65 پرچمدار کمپانی بزرگ Qualcomm برای دستیابی به حداکثر 10 گیگابیت بر ثانیه در حداکثر نرخ پایین دستی داده ها برای اینترنت 5G طراحی شده است.

نسل پنجم شبکه موبایل چیزی فراتر از سرعت سریعش دارد. 5G به گونه ای طراحی شده است که با گسترش طیف جدیدی مانند mmWave، ظرفیت شبکه بسیار بیشتری را فراهم می کند.

اینترنت 5G با تأخیر بسیار کم و ارتباطی پایدار می تواند یک تجربه عالی را برای کاربران فراهم کند، تا حتی هنگام حرکت کاربران نیز نرخ داده ها به طور مداوم بالا بماند. شبکه جدید تلفن همراه 5G NR توسط بنیادی تحت پوشش Gigabit LTE پشتیبانی می‌شود، که می‌تواند سرعت گیگابیت را در همه جا فراهم کند.

آیا اکنون 5G در دسترس است؟

بله، 5G اکنون در دسترس است و اپراتورهای جهانی راه اندازی شبکه های جدید 5G را از اوایل سال 2019 آغاز کرده اند. همچنین، تمام تولیدکنندگان بزرگ تلفن در حال تجاری سازی تلفن های 5G هستند. و به زودی افراد بیشتری می‌توانند به شبکه و اینترنت 5G دسترسی پیدا کنند.

این فناوری در بیشتر از 60 کشور راه اندازی شده است و مصرف کنندگان از سرعت بالا و ارتباط پایدار آن بسیار هیجان زده هستند. اگرچه پیش بینی زمان دسترسی همه به 5G دشوار است اما با مشاهده تحرک بزرگی که در سال اول ظهور این فناوری شروع شد، انتظار می‌رود روز به روز کشور های بیشتری اینترنت 5G را راه اندازی کنند.

هم اکنون در کشور ما ایران نیز اینترنت 5G توسط اپراتورهای بزرگ در چند شهر کشور راه اندازی و بهره برداری شده است و با توجه به وعده مسئولین مربوطه به زودی در دیگر شهرهای کشور نیز در دسترس خواهد بود.

آیا برای استفاده از اینترنت 5G به گوشی جدید نیاز داریم؟

بله، اگر می خواهید از اینترنت 5G استفاده کنید، باید تلفن هوشمند جدیدی که از این فناوری پشتیبانی می‌کند، تهیه کنید. به عنوان مثال، تلفن های هوشمند مجهز به سیستم عامل موبایل Snapdragon 5G با 5G سازگار هستند.

به زودی با پیشرفت جدول زمانی 5G، تلفن های هوشمند و اشتراک های مخابراتی بیشتری در دسترس خواهند بود، زیرا فناوری 5G و دستگاه های سازگار با آن روز به روز بیشتر و فراگیرتر می‌شوند.

منبع مقاله