توسعه نرم افزارهای سفارشی

توسعه نرم افزارهای سفارشی

دوخت یک لباس اندازه و سفارشی در قد و قامت کسب و کار شما!

یکی از خدمات اصلی شرکت پیشرو سیستم، طراحی و ساخت راهکارهای نرم افزاری برای رفع نیازهای منحصر به فرد تجارت و کسب و کار شماست.

آیا برای مدیریت فرایندها در سازمان و شرکت خود به یک نرم افزار اختصاصی نیاز دارید یا یک نرم افزار از پیش آماده؟ برای بررسی این موضوع و پاسخ به این سوال با ما همراه باشید.

توسعه نرم افزار سفارشی چیست؟

توسعه نرم افزارهای سفارشی فرآیند طراحی، ایجاد، استقرار و نگهداری یک نرم افزار برای مجموعه خاصی از کاربران، شرکت ها یا سازمان ها است. که بر خلاف نرم افزارهای تجاری از پیش ساخته شده، توسعه نرم افزار سفارشی، مجموعه ای کاملاً مشخص از الزامات و نیازهای خاص آن مجموعه را هدف قرار می دهد.

معمولا نرم افزارهای از پیش ساخته شده مجموعه گسترده ای از نیازهای کاربران را هدف قرار داده و به صورت تجاری و با قیمت مشخص در بازار توزیع و به فروش میرسند. به عنوان مثال مایکروسافت آفیس یا نرم افزار اتوکد محصولاتی هستند که نیازهای کلی یک مجموعه اداری و مهندسان طراحی و نقشه کشی را برآورده می کنند اما از طرف دیگر نرم افزارهای سفارشی برای مجموعه خاصی از نیازهای یک شرکت، سازمان یا کسب و کار برنامه نویسی و طراحی میشوند که کاملا بهینه و بدون بخش های اضافی برای استفاده کنندگان آن خواهد بود.

فرایند یک پروژه سفارشی شامل چهار مرحله اصلی جمع آوری نیازها، طراحی و برنامه نویسی ، آزمایش و استقرار می باشد و مانند سایر پروژه های نرم افزاری از همان متدهای مشابه مانند متد چابک (Agile)، توسعه و عملیات (DevOps) یا توسعه سریع نرم افزار (Rapid Application Development) استفاده می کند.

چرا استفاده از نرم افزار سفارشی می تواند مفید باشد؟

در ساده ترین توضیح برای این سوال می توان گفت استفاده از یک نرم افزار سفارشی در شرکت یا سازمان شما کمک می کند تا نیازهای منحصر به فرد کسب و کار خود را با هزینه ای قابل رقابت با خرید، نگهداری و بروزرسانی نرم افزارهای آماده تجاری برآورده سازید و از طرفی دیگر لازم نیست که با یک نرم افزار پیچیده و به اصطلاح شلوغ که شاید بیشتر امکانات آن در هیچ زمانی برای کسب و کار شما قابل استفاده نباشد سروکار داشته باشید!

برخی از مزایای داشتن یک نرم افزار اختصاصی و سفارشی عبارتند از:

 • کارایی: نرم افزارهای سفارشی برای پشتیبانی سریع و کامل از فرایندهای سازمان و شرکت ها ساخته می شود، یعنی بدون اینکه مانند نرم افزارهای تجاری از پیش آماده نیاز به دستکاری و یا تنظیم بخش های اضافی برای شخصی سازی داشته باشید میتوانید از ثانیه اول از آنها استفاده کنید!
 • مقیاس پذیری: نرم افزارهای اختصاصی یا سفارشی می توانند با رشد و تغییر یک سازمان یا تجارت رشد کنند. طراحان و توسعه دهندگان به سادگی می توانند در مرحله جمع آوری نیازها و ارزیابی اولیه نیازهای آینده را نیز در امکانات برنامه در نظر بگیرند. ولی در نرم افزارهای از پیش آماده اینگونه نخواهد بود و شما مجبورید تا هزینه جدا بابت خرید مجوزهای اضافی متحمل شود.
 • هزینه های یکپارچه سازی پایین: یکی از نگرانی ها و پرسش های شرکت ها و سازمان ها در هنگام خرید یک نرم افزار آماده این است که آیا این برنامه می تواند با برنامه های موجود و قدیمی ما کار کند و یکپارچه باشد؟ اگر پاسخ منفی باشد ، مطمئنا با هزینه بیشتری روبرو خواهید شد تا آن مجموعه ارائه دهنده نرم افزار بتواند برنامه خود را برای برقراری ارتباط و فعالیت با زیرساخت های موجود آماده کند، در صورتی که در نرم افزارهای سفارشی این مسئله از قبل در نیازهای سازمان در نظر گرفته خواهد شد و هزینه مازاد نخواهد داشت.
 • استقلال: در حالتی که شما از یک نرم افزار اختصاصی و سفارشی در مجموعه خود استفاده کنید نیاز نیست تا تابع قوانین شرکت های ارائه دهنده نرم افزارهای تجاری جهت پشتیبانی و بروزرسانی ها باشید و محدودیتی در انواع بروزرسانی ها و تغییرات دلخواه خود در بخش های نرم افزار نخواهید داشت.
توسعه نرم افزارهای سفارشی

آیا کسب کار شما به یک نرم افزار اختصاصی و سفارشی نیاز دارد؟

حالا که با نرم افزارهای سفارشی و ویژگی های آن آشنا شدیم شاید اصلی ترین سوال این باشد که آیا تجارت و کسب و کار ما به یک نرم افزار اختصاصی نیاز دارد یا به یک نرم افزار از پیش آماده تجاری؟

برای اینکه بتوانیم پاسخ این سوال را بدهیم نیاز به جستجو ، تحقیق و تجزیه و تحلیل نرم افزارهای از پیش آماده خواهیم داشت و یافتن پاسخ برای پرسش دیگری که آیا در حال حاضر یک راه حل نرم افزاری آماده وجود دارد که بتواند بیش از 85 درصد عملکردهای مورد نیاز زیر را برای شرکت یا سازمان ما ارائه دهد یا خیر؟

 • پشتیبانی و خودکار سازی از فرآیندهای درون سازمانی منحصر به فرد
 • توانایی مدیریت اطلاعات و داده های خاص صنعت یا تجارت
 • برآورده کردن شرایط حریم خصوصی یا امنیتی منحصر به فرد
 • تسهیل ادغام با برنامه ها و داده های قدیمی
 • هزینه خرید مناسب نسبت به نرم افزارهای سفارشی
 • هزینه مناسب در پشتیبانی، نگهداری و بروزرسانی امکانات
 • قابلیت رشد، تغییر و سازگاری با شرایط آینده

اکنون میتوانیم جواب پرسش اول که آیا برای تجارت خود یک نرم افزار آماده تهیه کنیم یا یک نرم افزار سفارشی را بدهیم.
اگر شما توانستید یک نرم افزار از پیش آماده با شرایط و امکانات ذکر شده در بالا را بعد از بررسی و تحقیقات لازم پیدا کنید مطمئنا خرید آن برای سازمان و شرکت شما بهتر و بصرفه تر از سفارش یک نرم افزار اختصاصی خواهد بود. ولی اگر چنین نرم افزاری را در بررسی ها خود یافت نکردید بدون شک یک نرم افزار سفارشی میتواند راهکار بهتری برای کسب و کار شما باشد.

برای مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید.