راهنمای SQL Server و MySQL و زبان کدنویسی SQL

نرم افزارهای SQL Server و MySQL هردو از محبوب ترین ابزارهای مدیریت داده در جهان هستند.
در این مقاله سعی خواهیم کرد تا زبان SQL و همچنین توضیحاتی راجب نرم افزارهای مدیریت پایگاه داده MySQL و SQL Server را به زبان ساده برای کمک به افرادی که تازه پا به عرصه برنامه نویسی گذاشته اند و قصد دارند که از یک نرم افزار پایگاه داده برای ذخیره اطلاعات استفاده کنند بیان کنیم وهمچنین نگاهی به تفاوت های این دو ابزار قدرتمند داشته باشیم.

پایگاه داده چیست؟

پایگاه داده یا دیتابیس (Database) مجموعه ای منظم و توسعه یافته از داده های مرتبط به هم هستند که در یک کامپیوتر با سیستم عامل های مختلف می توانند ذخیره شوند و به کمک نرم افزارهای مدیریت دیتابیس یا به اختصار DBMS می توانیم به این اطلاعات دسترسی داشته باشیم و آنها را مدیریت کنیم.

در یک پایگاه داده به منظور پردازش سریعتر و جستجوی بهینه اطلاعات، داده ها در ردیف ها و ستون ها مانند جداول ذخیره می شوند.

مفهوم مدیریت پایگاه داده ارتباطی

پایگاه داده ارتباطی نوعی پایگاه داده است که از طریق فیلدهایی به نام کلید خارجی (Foreign key) امکان ارتباط و دسترسی به داده ها در دیگر جداول همان دیتابیس را در اختیار ما قرار می دهد.

به عنوان مثال یک شرکت تجاری به نام X را تصور کنید که از مشتریانش سفارش می‌گیرد. این شرکت دو جدول را در پایگاه داده خود ایجاد می‌کند:

  • جدول اطلاعات مشتریان ( که شامل شناسه مشتری، آدرس، شماره تلفن و… است)
  • جدول سفارشات مشتریان ( که شامل شناسه مشتری، محصول، مقدار و… است)

این دو جدول از طریق کلید شناسه مشتری باهم در ارتباط هستند و می توانند به اطلاعات هم دسترسی داشته باشند. اگر این ارتباط وجود نداشته باشد ما باید برای هر سفارش مشتری اطلاعات تکراری مانند (نام مشتری ، آدرس ، تلفن و … ) را در جدول سفارشات مشتریان نیز وارد کنیم که مطمئنا کار بهینه و معقولی نخواهد بود!

این ارتباط بین جداول میتواند از ورود اطلاعات تکراری جلوگیری کند و روش بهتری برای ذخیره اطلاعات در دیتابیس باشد. همچنین در این روش اگر نیاز به بروزرسانی اطلاعات مشتری داشته باشیم این کار را فقط در یک جا (جدول اطلاعات مشتری) انجام خواهیم داد و نیازی نیست در تمام جداول سفارشات، اطلاعات را تغییر و بروزرسانی کنیم.

اکثر پایگاه داده های مدرن از این طریق راه اندازی شده اند زیرا مدیریت آنها بسیار آسان تر، انعطاف پذیر و مقیاس پذیر است. به پایگاه داده های ارتباطی بعضا سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه ای (RDBMS مخفف Relational Database Management Systems) نیز گفته می شود.

SQL چیست؟

SQL مخفف Structured Query Language است و “S.Q.L” یا “Sequel” تلفظ می‌شود. SQL نوعی زبان برنامه نویسی است که برای برقراری ارتباط با پایگاه داده استفاده می شود. از SQL برای اضافه کردن داده ها، بازیابی و یا به روزسانی آنها استفاده میکنیم.

زبان برنامه نویسی SQL از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا بیشتر شرکت ها، داده های خود را در پایگاه داده ذخیره می کنند و انواع مختلفی از پایگاه داده وجود دارد که زبان بیشتر آنها SQL است. ما در این مقاله به بررسی دو پایگاه داده (MySQL و SQL Server) می‌پردازیم، اما موارد دیگری مانند PostgreSQL ،IBM Db2 و Amazon Aurora نیز وجود دارد که کاربرانی را در سراسر دنیا به خود اختصاص داده اند.

با یادگیری اساسی SQL می‌توانید احتمالا با هر پایگاه داده ای که خودتان یا شرکتتان از آن استفاده می‌کنید، کار کنید. حقیقت جالبی که در ارتباط با SQL وجود دارد این است که SQL در سال 1986 استاندارد رسمی موسسه ملی استاندارد آمریکا (ANSI) و در سال 1987 استاندارد سازمان بین المللی استاندارد سازی (ISO) را دریافت کرد. این زبان برنامه نویسی اگرچه چندین دهه است که وجود دارد، اما هنوز هم مورد استفاده قرار می‌گیرد و امروزه تقاضای بسیاری دارد!

MySQL چیست؟

یک سیستم مدیریت پایگاه داده ارتباطی (RDBMS) متن باز و رایگان متعلق به شرکت بزرگ اوراکل که توسط Michael Widenius’s از سال 1995 عرضه آن آغاز شده است و محبوبیت بالایی در بین توسعه دهندگان نرم افزار دارد.

در صورت تمایل، توسعه دهندگان باتجربه می‌توانند کد های منبع آن را متناسب با نیاز خود تغییر دهند. همچنین با اینکه استفاده از MySQL رایگان است اما Oracle خدمات پشتیبانی برتری را ارائه می دهد که می‌توانید از طریق مجوز تجاری خریداری کنید. کاربران می‌توانند این نرم افزار را بر روی انواع پلتفرم ها و سیستم عامل های مختلف از جمله ویندوز، لینوکس، یونیکس و… اجرا کنند.

MySQL موتورهای ذخیره سازی مختلفی از جمله: MyISAM ،InnoDB ،Merge ،Memory (HEAP) ،ARCHIVE ،CSV و FEDERATED را برای جداول خود فراهم کرده است. به عنوان مثال موتور CSV داده ها را در قالب فایل CSV ذخیره می‌کند که می‌توانید از آن برای انتقال داده ها به برنامه های جایگزین و غیر SQL مانند نرم افزار Excel استفاده کنید.

هر کدام از این موتورهای ذخیره سازی مزایا و معایب خاص خود را دارند و بهتر است قبل از طراحی پایگاه داده خود، تمام این موتورها را بشناسید و مناسب ترین آنها را برای جداول خود انتخاب کنید تا عملکرد پایگاه داده را در پردازش اطلاعات به حداکثر برسانید.

مقایسه بهترین دیتابیس

SQL Server چیست؟

SQL Server مانند MySQL یک سیستم مدیریت پایگاه داده ارتباطی است که توسط کمپانی قدرتمند مایکروسافت در سال 1989 تولید و عرضه شده است و بسته به نیاز و بودجه کاربران نسخه های مختلفی دارد. این نرم افزار بر خلاف مای اس کیو ال متن باز نیست و امکان تغییر در سورس کد آن توسط توسعه دهندگان وجود ندارد.

یکی از نسخه های این نرم افزار SQL Server Express نام دارد که به صورت رایگان میتوان دانلود و استفاده کرد. این نسخه به طور خاص برای برنامه هایی در مقیاس کوچکتر هدف گذاری شده است.

از نظر انتخاب و برتری MySQL در مقابل SQL Server، برای همه شرکت ها و هدف ها پاسخ درست و یکسانی وجود ندارد. به عنوان مثال اگر شرکت شما تازه تاسیس است و بودجه شرکتتان محدود باشد، احتمالاً MySQL را انتخاب می‌کنید اما اگر شما دارای شرکت بزرگی هستید که نیاز به انجام فعالیت های زیادی در یک پایگاه داده دارید، ممکن است به سمت SQL Server متمایل شوید. و یا حتی نوع سیستم عامل کامپیوتر شما می تواند در این انتخاب تاثیر گذار باشد.

هر شرکتی با توجه به شرایط خاص خود و هدفی که دنبال میکند انتخاب های متعددی می تواند داشته باشد. هر چند بر خلاف توضیح بالا که برای کشورهایی که قانون کپی رایت را رعایت می کنند صادق است، در کشور ما ایران بودجه نمیتواند تاثیر زیادی در انتخاب شما بگذارد چون تمام نرم افزارها رایگان است! و میتوانید بالاترین و جدیدترین نسخه ها را از سایت های ایرانی دانلود کنید!

تفاوت بین SQL با ابزارهای MySQL و SQL Server

به طور خلاصه، SQL یک زبان برای عملیات پرس وجو یا همان کوئری نویسی در سیستم های پایگاه داده است که برای دسترسی، بروزرسانی و بازخوانی داده ها در یک پایگاه داده از آن استفاده می کنیم. اما نرم افزارهای پایگاه داده (RDBMS) به کاربران اجازه می‌دهد تا داده های خود را را بصورت سازمان یافته نگهداری و ذخیره کنند.

SQL تغییر چندانی نمی کند، زیرا یک زبان است اما بالعکس نرم افزارهای پایگاه داده برای بهینه سازی خود مرتباً نیاز به بروزرسانی دارند. در یک تشبیه ساده می توان SQL را به عنوان یک باجه در بانک تصور کرد و پایگاه داده را به عنوان خود بانک در نظر گرفت. شما برای برقراری ارتباط با بانک (Database) به باجه بانک (SQL) و برای مدیریت پول (داده) به خود بانک نیاز دارید. آنها مرتبط باهم کار می‌کنند اما کاملاً متفاوت هستند.