3 اشتباه متداول در انتخاب شرکت توسعه نرم افزار

از لحاظ تئوری سفارش و برون‌سپاری (Outsourcing) توسعه یک نرم افزار آسان به نظر میرسد، فقط باید بهترین شرکت توسعه نرم افزار سفارشی را پیدا کنید تا ایده های شما به واقعیت تبدیل شود! اما سوال اصلی اینجاست که چطور میتوان شرکتی متعهد با افراد متخصص و با استعداد پیدا کرد؟ مشکل در همین جاست. فاکتورهای زیادی وجود دارد که باید هنگام انتخاب یک شرکت توسعه دهنده نرم افزار برای کار با آنها در نظر بگیرید، و در اینجا سه مورد از رایج ترین اشتباهات افراد در این موضوع را بررسی خواهیم کرد.

در انتخاب یک شرکت توسعه نرم افزار سعی کنید اشتباهات زیر را مرتکب نشوید.

1. عدم تحقیقات جامع

بر اساس نظرسنجی برون سپاری جهانی 2020 وب سایت Deloitte تقریبا 70 درصد از شرکت هایی که قصد توسعه یک نرم افزار سفارشی به حالت برون سپاری را دارند به منظور کاهش هزینه ها این کار را انجام می دهند. اگرچه کاهش هزینه ها دلیل معتبری برای برون سپاری است، اما بعضی از شرکت ها تنها بر این موضوع تمرکز دارند و سایر جنبه های برون سپاری را نادیده می‌گیرند.

اهداف برون سپاری 2020
اهداف برون سپاری 2020

این تمایل به کاهش هزینه ها به هر قیمتی ممکن است در صنایع و مسائل دیگر خوب باشد، اما در توسعه نرم افزار اینگونه نیست. در حقیقت، اگر خدمات یک شرکت توسعه نرم افزار به طرز مضحکی ارزان باشد، میتوان در نظر گرفت که پیچیدگی پروژه شما را کاملاً درک نکرده است! توسعه نرم افزار معمولاً هزینه دارد و برای بدست آوردن یک نرم افزار سفارشی خوب و کامل باید در هنگام انتخاب یک شرکت توسعه دهنده نگاهی فراتر از هزینه داشته باشید .

از مسائلی که در کنار کاهش هزینه بهتر است در نظر گرفته شود میتوان به حضور افراد متخصص در شرکت توسعه نرم افزار، تجربه عمومی شرکت، اطمینان از آشنایی شرکت با آخرین فناوری ها، شفاف سازی نحوه برقراری ارتباط با شما در طول انجام پروژه و نهایتا تجربه آنها در مورد پروژه خاص شما اشاره کرد.

تمام این اطلاعات را می توان هنگام مصاحبه با شرکت ها جمع آوری کرد، اما بهتر است خودتان نیز تحقیقاتی انجام دهید و نظرات دیگر افراد و شرکت هایی که قبلا با آنها کار کرده اند بشنوید و پروژه هایی که در کارنامه خود دارند را بررسی کنید.

2. نادیده گرفتن مدل مدیریت پروژه

هنگام برون سپاری، توجه به این نکته مهم است که این شرکت نرم افزاری فقط برای شما کار نمی کند بلکه با شما کار می کند. بنابراین، روشهای همکاری آنها باید از همان ابتدا مشخص باشد. تحقیقات نشان می دهد که بیشتر مشکلات پروژه های توسعه نرم افزار در نتیجه سوتفاهم بین مشتری و شرکت نرم افزاری است، این مشکلی است که قبل از شروع کار مشترک با ایجاد یک مدل ارتباطی روشن می توان به راحتی از آن جلوگیری کرد.

اطمینان حاصل کنید که در همکاری خود با شرکت توسعه نرم افزار، شرکت روشی را برای تحویل نرم افزار در نظر گرفته است مثلا به جای اینکه سعی کند همه پروژه را به یک باره در انتها برای شما راه اندازی کند، از ابتدای پروژه به تدریج نرم افزار را در چند نوبت ارائه و در اختیار شما قرار دهد.

هنگام انتخاب یک شرکت توسعه دهنده، به شرکت هایی توجه کنید که همکاری آنها با رویکرد چابک (Agile) همراه است. به طور کلی، چنین پروژه هایی 28 درصد موفق تر از پروژه های سنتی هستند. مدل توسعه نرم افزار چابک فقط یک کلمه کلیدی نیست، اگر واقعاً می خواهید پروژه شما خوب پیش برود، باید همکاری بین خود و شرکت توسعه دهنده نرم افزار را جدی بگیرید.

3. نادیده گرفتن آخرین ابزار و فناوری ها

صنعت توسعه نرم افزار یکی از زمینه هایی است که همیشه با نوآوری همراه خواهد بود و باعث پیشرفت آن می شود. ممکن است در حال حاضر، یک فناوری بهترین گزینه برای انتخاب و پیشبرد اهداف باشد، اما در سال بعد، یک فناوری بروزتر و بهتر جایگزین آن شود. بنابراین مهم است که یک شرکت توسعه نرم افزار همواره در حال بروز رسانی دانش فنی خود باشد.

اعتماد به یک شرکت نرم افزاری سخت خواهد بود اگر فناوری ها، ابزارها و روش های آنها منسوخ شده باشد، حتی اگر فقط چند سال از آنها گذشته باشد! به این دلیل که مطمئنا در بروزرسانی های آینده با مشکلاتی همراه خواهید بود. توسعه نرم افزار یک حوزه گسترده است که به غیر از تولید برنامه و طراحی وب میتواند موضوعات بلاکچین، هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، اینترنت اشیا و واقعیت افزوده را نیز در خود جای دهد. قبل از استخدام یک شرکت، اطمینان حاصل کنید که آنها در پروژه مورد نیاز شما مهارت کافی را داشته باشد.

در این مقاله ما 3 اشتباه متداول را در انتخاب یک شرکت توسعه نرم افزار بررسی کردیم که شاید بتواند کمک کوچکی در این زمینه باشد و از مشکلات شما در آینده جلوگیری کند. برای مشارکت با یک شرکت توسعه دهنده نرم افزار سفارشی، جدا از جلساتی که با آنها خواهید داشت، اگر به دنبال یک کار دقیق، حرفه ای و قابل اطمینان هستید باید به غیر از توجه به هزینه تمام شده موارد بیشتری را از منابع مختلف بررسی و تحلیل کنید.