وب پیش رونده PWA چیست و چگونه به ما کمک می کند

سال ها از آغاز عمر گوشی های هوشمند و به دنبال آن پدیدار شدن اپ های بومی (Native) می‌گذرد. نرم افزارهای موبایل در زندگی روزمره مردم کاربرد زیادی دارند تا آنجایی که امروزه صاحبان مشاغل این سوال را از خود می پرسند که آیا نیاز است یک نرم افزار موبایل مخصوص به خود داشته باشند یا خیر؟ و تنها پاسخی که می‌توان به این سوال داد این است که : بستگی دارد.

ساخت و نگهداری از اپ های بومی (Native) دست و پاگیر و اغلب بسیار گران قیمت است و ممکن است برای همه کسب و کارها یا ایده ها مقرون به صرفه نباشد، اما خوشبختانه در سال های اخیر گزینه دیگری نیز برای داشتن یک نرم افزار موبایل پدید آمده است که ترکیبی از لذت استفاده از یک اپ بومی به همراه فناوری مورد استفاده در وب، معروف به وب اپلیکیشن پیش رونده PWA است.

برنامه وب پیشرو (PWA) چیست؟

PWA مخفف (Progressive Web App) که به ترجمه فارسی برنامه وب پیش رونده گفته می شود. این برنامه ها از فناوری های وب مثل HTML ،CSS و جاوا اسکریپت ساخته می شوند اما عملکردی مثل اپ های بومی دارند. امروزه می‌توانید تقریبا هر وب سایتی را به یک برنامه وب پیشرو که ظاهری دقیقا شبیه به اپ های بومی را داشته باشد تبدیل کنید. این بدان معناست که شما این امکان را دارید که به جای ساختن یک نرم افزار موبایل بومی وقتگیر و گران قیمت به سادگی از برنامه وب پیشرونده استفاده کنید و اکثر ویژگی های اپ های بومی مثل اعلان ها (Notifications)، پشتیبانی افلاین و موارد دیگر را داشته باشید.

به عنوان مثال twitter.com را در نظر بگیرید، اگر از طریق موبایل خود به آن سایت مراجعه کنید می‌توانید آن را در صفحه اصلی خود نصب کنید، و اگر بعد از نصب که روش متفاوت و ساده تری نسبت به نرم افزارهای بومی دارد این سایت را باز کنید متوجه خواهید شد که این سایت ظاهر و عملکردی دقیقاً مانند یک اپ بومی دارد و هیچ پنجره مرورگری را مشاهده نخواهید کرد. اجرای اینگونه برنامه ها در iPhone و Android هیچ تفاوتی ندارد و وارد شدن به آن بسیار ساده و روان خواهد بود و این از مزیت های ساختن برنامه وب همراه با فناوری PWA است.

امروزه استفاده از فناوری PWA محبوبیت بسیاری پیدا کرده است و سایت های بزرگ دیگری مانند Starbucks.com ، Pinterest.com ، Washingtonpost.com و Uber.com از این فناوری استفاده می کنند. این سایت ها در صفحه اصلی شما قابل نصب هستند و تجربه ای قابل مقایسه با اپ های بومی خود را به شما ارائه می‌دهند.

چه تفاوتی بین یک اپ بومی و PWA وجود دارد؟

یک نرم افزار بومی (Native) موبایل، مانند نرم افزارهایی که از App Store یا Google Play Store دانلود می‌کنید، اغلب به زبان برنامه نویسی مخصوص آن سیستم عامل ساخته می شوند. بنابراین برای اپ های iOS، زبان برنامه نویسی Swift و برای اپ های Android، زبان برنامه نویسی java بکار می‌ر‌ود، اگر می‌خواهید برای آن سیستم عامل ها برنامه بسازید، باید با این فناوری ها آشنا باشید. اگرچه راه های دیگری نیز مانند برنامه نویسی Cross-platform وجود دارد، اما تمام این راه و روش ها با محدودیت های خاص خود همراه هستند.

اینجاست که یک برنامه وب پیشرونده می تواند مفید بودن خود را نشان دهد و در تمام سیستم عامل ها بدون نگرانی نصب و راه اندازی شود. PWA علاوه براینکه در مرورگر اجرا می شود پس از ذخیره شدن در صفحه اصلی نیز مانند یک برنامه بومی عمل می‌کند. حتی به سخت افزار و نرم افزار زمینه ای دسترسی پیدا می‌کند که مرورگر به دلایل امنیتی نمی‌تواند به آنها دسترسی داشته باشد. اگر عملکرد یک برنامه PWA عالی باشد، کاربران هرگز نخواهند فهمید که از یک برنامه تحت وب به جای برنامه بومی استفاده می‌کنند.

البته باید به این موضوع نیز اشاره کرد که هر چند مرورگرها سریعاً خود را برای پشتیبانی و همخوانی با اپ های PWA بروزرسانی کردند ولی هنوز هم محدودیت هایی وجود دارد و این بروزرسانی ها برای نزدیک کردن هر چه بیشتر قابلیت ها و امکانات اپ های PWA به اپ های بومی ادامه دارند، بنابراین در حال حاضر داشتن تجربه دقیق یکسان در همه سیستم عامل ها هنوز کمی سخت و طاقت فرسا است و PWA نمیتواند به صورت کامل برای تمام ایده ها جایگزین اپ های Native شود. به عنوان مثال، PWA ها در ساخت بازی هایی با گرافیک بالا گزینه خوبی نیستند و عملکرد مناسبی ندارند.

مزایای PWA چیست؟

مروری کوتاه بر مزایای PWA

  • برای نصب اپلیکیشن نیاز نیست وارد فروشگاه های مختلف اپلیکیشن شوید و مراحل متفاوتی را طی کنید.
  • می‌توانید PWA ها را با فناوری های رایج وب بسازید و نیاز به یادگیری زبان برنامه نویسی جدید نخواهید داشت.
  • ساخت آنها اغلب ارزان تر است.
  • از آنجا که سایت خود را به یک برنامه تبدیل می‌کنید، کدنویسی کمتری برای نگهداری و بروزرسانی خواهید داشت.
  • اپ های PWA واکنش گرا یا Responsive هستند و با صفحه نمایش های متفاوت سازگار خواهند بود.
  • PWA ها سبک و سریع هستند.
  • نیازی به هزینه برای انتشار نرم افزار خود در فروشگاه های گوگل و اپل نخواهید داشت.
  • برخلاف سایت های معمولی، آنها به صورت آفلاین هم کار می‌کنند.
  • از طریق موتورهای جستجو قابل دسترس هستند (که مخاطبان بسیار بیشتری نسبت به فروشگاه های برنامه دارند. هرچند، از طریق فرشگاه های اپلیکیشن ها هم قابل ارائه هستند).
  • از اکثر قابلیت های نرم افزارهای Native به عنوان مثال اعلان ها برای تعامل دوباره با کاربران پشتیبانی میکنند.

هنوز هم، برنامه های بومی گاهی ارجح تر هستند. نرم افزارهای PWA دسترسی عمیقی به سیستم عامل یک تلفن هوشمند و قابلیت های دستگاه می توانند داشته باشند، اما دسترسی یک برنامه بومی می‌تواند از آن هم عمیق تر باشد! بعلاوه، همانطور که اشاره شد PWA ها هنوز محدودیت هایی دارند.

چه زمانی PWA را به جای برنامه های Native انتخاب کنیم؟

اکنون که می دانیم PWA چیست، در چه شرایطی بهتر است از انتخاب PWA بهره مند شویم؟ اگر یک سایت تجارت الکترونیکی دارید و می خواهید مشتریان خود را بهتر درگیر کنید یا مشتریان جدیدی به دست آورید، اما منابع لازم برای توسعه و نگهداری چندین برنامه موبایل را در حال حاضر ندارید، PWA می تواند به شما در بهبود استراتژی و حفظ مشتری کمک کند.

همچنین اگر می خواهید برنامه شما در مدت زمان بسیار کوتاهی به افراد زیادی برسد، یک برنامه PWA راه حل خوبی خواهد بود. زیرا نصب و انتشار این نوع برنامه نیاز به ارائه در App Store ها ندارد و کاربر وارد پیچیدگی های نصب و راه اندازی برنامه نخواهد شد.

اگر جزو مشاغل جوان هستید و می خواهید یک برنامه بسیار ساده برای ایجاد جذابیت و تعامل بیشتر برای کاربران خود داشته باشید، فناوری PWA میتواند گزینه مناسبی برای انتخاب شما باشد.

در نهایت می توان گفت فناوری PWA به دلایل مختلفی که اشاره شد بسیار جذاب است، اگر اطلاعات بیشتری در این مورد نیاز دارید و یا می خواهید یک برنامه PWA را برای کسب و کار خود سفارش دهید با مشاوران ما در شرکت پیشرو سیستم در ارتباط باشید.